Wolne związki, czyli życie na kocia łapę

Nie wszyscy zakochani staną na ślubnym kobiercu, nie każdy związek, zakończy się legalizacją, niektórzy świadomie i dobrowolnie odrzucają związek małżeński (lub partnerski) i decydują się żyć na kocią łapę i prowadzić wolny związek. Dla niektórych taki związek kojarzy się głównie z niepewnością, dla innych z wolnością. W Polsce ostanio obserwuje sie większą popularność wśród młodych zakochanych związków wolnych. Dzieje się tak mimo przestróg starszego pokolenia, mimo ich przykładów stałego związku, a może i nawet mimo ich gróźb.

Co oznacza wolny związek?

Wolny związek to przede wszystkim brak ograniczeń, to wolność i swoboda. Wolny związek to też swego rodzaju moda i bunt młodych ludzi, którzy swoją miłość nie chcą wiązać papierkiem czy obrączkami, popadać w kojarzący się z rutyną związek małżeński. Wolny związek oznacza wreszcie, że każdy ma prawo wyboru i prawo decydowania o sposobie życia. Udany związek jest kolejnym argumentem, no bo po co coś zmieniać skoro wszystko się tak dobrze układa? Wolny związek oznacza często kłopoty z akceptacją przez rodzinę, nie każdy czuje że ludzie w wolnym związku tak samo będą się wspierać i ufać jak w zwiazku małżeńskim.

Dla kogo wolny związek?

Wolne związki sprawdzają się jeśli partnerzy mają do siebie ogromne zaufanie. Granice ustalają sami partnerzy między sobą i muszą się do nich dostosować bez pretensji i scen zazdrości. Wolne związki są dla ludzi o mocnych nerwach, dla ludzi którzy zgadzają się, że żyje się tylko raz i należy korzystać z pokus świata. Związki małżeńskie dają pewnego rodzaju poczucie bezpieczeństwa i często też korzyści finansowe, łatwość w otrzymaniu spadku na przykład. Ale są i tacy którzy nie podejmują decyzji o legalizacji związku (związek małżeński lub partnerski) ze względów finansowych, bo nie chcą wspólnie rozliczać się z podatków. Warto jest żyć chociaż przez chwilę w wolnym związku, żeby się lepiej pozbyć. Wiele par rozwija swoja miłość najpierw w związku na odległość, ale nawet wieloletnia taka znajomość nie pozwala się dobrze pozbyć, nie daje gwarancji na to że zaakceptujemy i będziemy umieli przyzwyczaić się do obecności partnera w życiu codziennym. Niektórzy wybierają wolne związki właśnie dla ich ciągłej niepewności, świerzości, emocji.